Top 5 książek Thomasa Mertona (subiektywnie)

Thomas Merton. Jeden z najbardziej płodnych katolickich pisarzy XX wieku i śmiało można powiedzieć że najbardziej znany trapista na świecie, wiele można by o Nim pisać. Śmiało mogę stwierdzić że jest to jeden z moich ulubionych autorów, przeczytałem wiele Jego dzieł, poniżej pozostawiam wam pięć, które wybrałem jako ulubione z różnych powodów. Na koniec wstępu mogę stwierdzić jedno:  wcale mnie nie dziwi że po jego śmierci bracia doświadczyli zjawiska zwanego „mertonką” – fali młodych osób pociągniętych życiem monastycznym dzięki tak wielu książkom amerykańskiego trapisty. Mam nadzieję że te książki wciągną i Was 🙂

  1. Siedmiopiętrowa Góra

Autobiografia Mertona. Być może początkowo ilość stron może zniechęcać, ale to tylko pozór, gdyż tą książkę się po prostu chłonie.  To napisana barwnym językiem historia przemiany  artysty, podróżnika, człowieka korzystającego z życia bez brania większej odpowiedzialności za nie, w przemienionego łaską chrześcijanina który wstępuje wreszcie do trapistowskiego opactwa Gethsemani i wiedzie życie według jednej z najsurowszych zakonnych reguł jakie istnieją w Kościele. To opowieść o tym jak Bóg z nawet wielkiej rozpaczy może wyciągnąć ogromne dobro. Ta książka moim zdaniem jest o tym, że we współpracy z łaską można naprawdę wszystko zmienić, i idealnie zdają się tu pasować słowa świętego Augustyna: „Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie”. Thomas, często nawet nieświadomie wciąż szukał Boga, a gdy wreszcie Go odnalazł, spoczął w Nim na zawsze jako ojciec Ludwik, trapista.

   2. Nikt nie jest samotną wyspą 

„Nie mogę odnaleźć Boga w sobie ani siebie w Nim, jeśli nie zdobędę się na odważne spojrzenie w twarz temu, kim rzeczywiście jestem, z całą moją słabością, i nie przyjmę innych takimi, jacy są – z wszystkimi ich ograniczeniami”. To jeden z wielu genialnych cytatów z bodajże jednej z najpopularniejszych książek napisanych przez amerykańskiego trapistę. Merton dotyka w niej fundamentalnego pytania o sens życia, o nasze wzajemne współistnienie w tym świecie. Pisana, typowym dla autora, barwnym ale zarazem głęboko przenikliwym językiem. Z pewnością godna polecenia dla każdego, kto prawdziwie poszukuje sensu, poszukuje Boga.

3. Posiew kontemplacji

Moim zdaniem jedna z najlepszych książek o życiu wewnętrznym napisana w XX wieku. Głębokie doświadczenie Boga, wewnętrznego z Nim przebywania, które Merton przeżywał w trapistowskiej wspólnocie zaowocowało napisaniem tego dzieła. Przemyślenia na temat wszechogarniającej Bożej obecności, życia pełnego pokoju i modlitwy mogą także dla osób świeckich stanowić wspaniały przewodnik w relacji wiary. Ciężko jest opisać tą książkę, trzeba jej po prostu doświadczyć

4. Życie w listach

Oprócz głębokiego życia duchowego i zdolności pisarskich, Merton pozostawił także po sobie całą masę listów, wymienianych z mnóstwem osób z całego świata (wśród Jego korespondentów był także Czesław Miłosz). Życie mnicha, w niejako ukrytym przed światem opactwie, starał się On umiejętnie łączyć z życiem pisarza i niezmiernie popularnej, dzięki swoim dziełom osoby. Wiele niezmiernie ciekawych refleksji z szerokiego wachlarza dziedzin będących zainteresowaniami o. Ludwika (zakonne imię Thomasa Mertona) zdaje się przebijać przez ten tekst, dzięki czemu mamy o wiele pełniejszy obraz osoby samego autora.

5. Modlitwa kontemplacyjna

Polecałem ją już we wpisie: Top 5 książek o modlitwie, który znajdziesz TUTAJ.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: