Top 5 najlepszych książek o modlitwie (subiektywnie)

Wielokrotnie już słyszałem frazę, że nie ma co czytać o modlitwie, trzeba ją praktykować. I choć oczywiście jest to prawda, to moim zdaniem potrzebujemy na tej drodze drogowskazów, przewodników którzy pomogą nam „czytać naszą duchową mapę”, pomogą nazwać pewne rzeczy i iść w konkretną stronę w naszej drodze z Bogiem. Poniżej moja, bardzo subiektywna lista pięciu najlepszych książek o modlitwie.

 1. John Chapman OSB „ Listy o modlitwie

Są czasem takie doświadczenia które otwierają oczy w jakiejś dziedzinie. Tak też było z tym dziełem. Doskonale pamiętam moment gdy zacząłem czytać tą małą, niepozorną książeczkę. Byłem wtedy w nowicjacie. Od samego początku „powaliła” mnie na ziemię. Lekkość z jaką autor porusza się w temacie życia duchowego, spokój i pewność zaufania Bogu naprawdę przemieniają serce. Mogę śmiało powiedzieć ze ta książka nauczyła mnie w pewien sposób modlić się na nowo i uwolniła mnie od wielu moich skrupułów. To ponadczasowa lektura do której ja sam wracam dość często, więc z całego serca ją polecam.

Módl się tak jak możesz i nie próbuj modlić się tak, jak nie możesz. Bierz siebie takim, jakim jesteś i od tego zaczynaj.

 1. Jan z Wałaamu „Zdobyty płomień

Kolejna książka będąca doświadczeniem z czasu mojego zakonnego nowicjatu. Prosty, prawosławny mnich, odpowiadający na listy osób które prowadził duchowo. W tej jego prostocie ukrywa się jednak ogromna głębia człowieka obcującego z żywym Bogiem. Pokora, cichość i spokój zdają się przebijać z każdej ze stron tego dzieła. Lektura zdecydowanie dla każdego kto szuka ocalenia „w ciszy i ufności”( por. Iz 30,15). Z pełnym przekonaniem polecam zajrzeć do niej.

Nie przerażaj się, jeśli każdego dnia padasz, nie schodź z drogi Bożej, lecz stój dzielnie i bez zwątpienia. Anioł który Cię chroni, uszanuje Twoją cierpliwość”.

 1. Maksymilian Nawara OSB „Oddychać Imieniem

To nie jest książka wyłącznie dla osób praktykujących Modlitwę Jezusową lub mających chęć zacząć swoją drogę z tą konkretną duchowością. I chociaż dość dużo w niej praktycznych porad dla praktykujących medytację chrześcijańską, to myślę że z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie, co pomoże mu w jego własnej relacji z Bogiem. Być może nie jestem obiektywny gdyż Modlitwa Jezusowa stanowi jedną z podstaw mojej własnej duchowości, ale uważam że to dzieło jest naprawdę wielką pomocą przy każdej, osobistej modlitwie.

Medytacja jest prostą, ubogą modlitwą, w której chodzi o obecność człowieka wobec Tego, Który Jest”.

 1. Enzo Bianchi „Przemodlić Słowo

Jeśli szukasz dzieła, które pomoże Ci w Twoim Lectio Divina, codziennym rozważaniu Słowa Bożego, jeśli chcesz na nowo rozpalić w sobie miłość i pasję do medytowania Pisma Świętego to jest to zdecydowanie coś dla Ciebie. Cała książka to jedna wielka katecheza o Słowie Bożym, a autor dzieli się swoim ogromnym zamiłowaniem do Niego. Nie jest to jakiś opasły tom, ale raczej vademecum, jak czytać, rozważać i modlić się Pismem Świętym.

Bardzo często czytaj i jak najwięcej się ucz. Niech zaskakuje cię sen, gdy trzymasz księgę, a opadającą twarz niechaj podtrzymuje święta strona”

 1. Thomas Merton OCSO „Modlitwa kontemplacyjna

Mertona można uwielbiać i można także podchodzić do Jego dzieł ze sporą dozą zdystansowania. Nie można jednak odmówić Mu literackiego talentu. Amerykański trapista z wielką przenikliwością ducha i bardzo świeżym spojrzeniem opowiada o modlitwie. Sama historia jego życia jest wielkim świadectwem poszukiwania Boga i dążenia do zjednoczenia z Nim. Tak więc niezależnie od Twojej obecnej kondycji duchowej, od tego gdzie się znajdujesz, jeśli tylko pragniesz Boga, to książka ta jest zdecydowanie czymś dla Ciebie.

A jakie są Twoje ulubione dzieła w tej dziedzinie? Co pomaga Ci się modlić?

Podziel się tym w komentarzu poniżej 🙂

Jedna myśl na temat “Top 5 najlepszych książek o modlitwie (subiektywnie)

Dodaj własny

 1. 1. Ames „Oczami Jezusa”
  2. Caffarel „Sto listów o modlitwie”
  3. Alicja Lenczewska ” Dziennik duchowy”
  4. T. Kampis „O naśladowaniu Jezusa”
  5. Merlin R. Moc uwielbienia

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: