Przewodnik.

Uczniowie trwali w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. (Dz 2, 42)

     Oktawa dobiega końca, przez cały tydzień radość Zmartwychwstania wręcz wylewała się z Kościoła, z całej liturgii. I tak będzie aż do Zesłania Ducha Świętego, będziemy się cieszyć bo nasz Pan Zmartwychwstał, bez tego nie byłoby dzisiejszej Niedzieli Miłosierdzia, gdyby nie pokonał śmierci to na nic byłoby nasze największe i najgorliwsze świętowanie. I „próżna by była nasza wiara”. To wydarzenie zmieniło dosłownie wszystko, i oby zmieniło także nasze życie. Dziś już w pierwszym zdaniu pierwszego czytania dostajemy bardzo konkretny drogowskaz jak powinno ono teraz wyglądać. Jedno proste zdanie, które dla mnie jest syntezą chrześcijaństwa. Najkrótszy możliwy podręcznik życia. Sześć punktów, każdy z nich równie ważny, każdy jest nieodłączną częścią, wręcz niezbędną aby rosnąć.

  • „Uczniowie”. Wiara to przede wszystkim osobowa i osobista zarazem relacja z Chrystusem, to pójście za Nim. Bez Jezusa nie ma sensu ruszać w drogę, właśnie dlatego że to On jest Drogą. Musisz być uczniem, otworzyć uszy i słuchać Jego głosu, otworzyć oczy i wpatrywać się w Niego. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni». (Dz 4, 12)
  • „Trwali”. Nie zaskoczę pewnie nikogo jeśli powiem że chrześcijaństwo to nie pojedynczy poryw emocji, to nie tylko chwile uniesień i romantycznych porywów chwilowego zauroczenia postacią Jezusa, ale codzienne, często żmudne, często bolesne, wybieranie Ewangelii. Każdego poranka i każdego wieczora na nowo. Jeden z moich współbraci powiedział kiedyś że „oddajemy się Panu Bogu hurtem, a potem wycofujemy się w detalach”. Wiara to właśnie troska o detale. Bo kiedy kochasz, to każda, nawet najmniejsza rzecz się liczy. Jak powiedział św. Augustyn: „Raz wybrawszy, ciągle wybierać muszę”. „Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. (Mt 24, 13)
  • „W nauce apostołów”. Chrystus przekazał Ewangelię nie jakimś anonimowym osobom, ale wybranym przez siebie apostołom. I to przez nich ta Dobra Nowina jest przekazywana aż do dzisiaj. Dwa tysiące lat. Nazywamy to sukcesją apostolską. Chrystus jest Żywy i działa w swoim Kościele, jest on święty nie swoją własną doskonałością ale tylko dlatego że jest Ciałem Jezusa Chrystusa, „a bramy piekielne go nie przemogą”(Mt 16,18).
  • „We wspólnocie”. Potrzebujesz wspólnoty. To bardzo konkretny fakt, nie tylko oparty na wierze ale także po prostu na psychologii czy socjologii. Jeden fakt jest oczywisty: Nie jesteś w stanie zbawić się sam. Dlatego powołał nie jednego ale Dwunastu. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20)
  • „W łamaniu chleba”. Po pierwsze Eucharystia, prawdziwie obecny w swoim Ciele i Krwi nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Sam mówi: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». (J 6, 53-58). Nie odbierajmy sami sobie Pokarmu Życia.
  • „W modlitwach”. Nie ma relacji bez komunikacji, nie ma wiary bez modlitwy. Nie ma chrześcijaństwa bez modlitwy. Przede wszystkim trzeba odnaleźć izdebkę w swoim własnym sercu, moje sanktuarium, miejsce spotkania z Żywym Bogiem przychodzącym do mnie w każdej chwili. Jeśli wiara to osobista relacja, musisz ją karmić i podtrzymywać. Osobista i szczera modlitwa to najlepszy sposób by to zrobić.

     Sześć punktów, sześć kroków na drodze ze Zmartwychwstałym. Nie idziemy po tej drodze sami. Bo On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Tam droga naszego życia się skończy, bo zjednoczymy się Z Drogą, Prawdą i Życiem. Czego sobie i Tobie życzę.

Paweł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: