Top 5 najlepszych książek o Jezusie (subiektywnie)

Ktoś kiedyś powiedział, że naprawdę kocha się osobę którą się zna i chce się poznawać, a poznając jeszcze bardziej, kocha się ją jeszcze mocniej. Chrześcijaństwo to osobista więź z Chrystusem, a więc umocnieniem tej więzi powinno być jak najlepsze poznanie naszego Zbawiciela. Stąd mój pomysł, aby zwłaszcza w tym czasie, kiedy nieustannie cieszymy się Jego zmartwychwstaniem, zaproponować Ci mój osobisty ranking pięciu najlepszych książek o Jezusie Chrystusie jakie miałem okazję przeczytać:

1. Roman Brandstaetter „Jezus z Nazarethu

Zdecydowanie moja ulubiona z wszystkich książek w tej dziedzinie. Mogę śmiało powiedzieć że znajduje się także w pierwszej trójce najlepszych książek jakie w ogóle miałem kiedykolwiek szansę przeczytać. Brandstaetter – nawrócony Żyd i poeta z historii o Zbawicielu uczynił dzieło swojego życia. Fascynujący język, głębia wyrazu, symbolika… Autor, choć pisał po polsku, i jest to wybitna proza, to jednak myślał po hebrajsku, tak więc wszystkie zdarzenia, symbole czy sytuacje był on w stanie interpretować z zupełnie innym podejściem, dzięki czemu raz po raz można osiągnąć wrażenie że ewangeliczne perykopy za jego sprawą odsłaniają swoje drugie czy nawet trzecie dno. Nie dziwi więc fakt, że autor miał za to dzieło otrzymać literacką nagrodę Nobla, jednak starania przerwała jego śmierć.  Bardziej obszerną recenzję możesz znaleźć TUTAJ

2.  Daniel Rops „Dzieje Chrystusa

Najstarsza z książek w tym rankingu, bo wydana w 1945 roku. Jakkolwiek odstraszająco nie miałoby to zabrzmieć, to jednak zdecydowanie jest to świetne dzieło, które doczekało się naprawdę wielu wznowień. Rops z wspaniałą precyzją analizuje fakty, opowiadając życie i dzieła Chrystusa z wielu perspektyw. Nie przypominam sobie dzieła w którym znalazłbym tak wiele informacji które rozjaśniały mi czytanie Ewangelii. Wybitna jeśli chodzi o fakty książka, do tego pisana z wiarą i zaangażowaniem, stąd nie jest ona jakimś płytkim podręcznikiem historycznym ale próbą ujęcia ogromnego dzieła czasów współczesnych Zbawicielowi. Dzięki niej naprawdę można się przenieść w tamten czas, a z pewnością o wiele więcej zrozumieć z lektury Ewangelii.

3. Benedykt XVI „Jezus z Nazaretu

Poziomu teologii papieża Benedykta nie trzeba moim zdaniem nikomu udowadniać. Mam skromną prywatną opinię, że po jego śmierci Kościół otrzyma nowego Doktora. Całość dzieła można podzielić na trzy części, i tak też w dużej mierze zostało ono wydane. Całość tekstu możemy znaleźć w tomie VI wydanej przez Wydawnictwo KUL „Opera omnia”. Przede wszystkim jest to niesamowicie głęboko przeżywane misterium osobistej wiary i wielkiej teologicznej pracy papieża-emeryta. Przechodząc razem z Chrystusem przez tajemnice Jego życia, śmierci i zmartwychwstania wchodzimy także w to, jak swoją wiarę przeżywa autor. Być może momentami język może sprawiać nieco trudności, ale jest to zdecydowanie dzieło najwyższych lotów i ze wszech miar godne polecenia.

4. Sługa Boży Fulton J. Sheen „Życie Jezusa Chrystusa” 

Pisząc ten akapit, za pierwszym razem wpisałem już litery „bł” przy nazwisku tego kaznodziei. Nie wiem czy trzeba go zbytnio przedstawiać. Mam gorącą nadzieję że przełożona niedawno beatyfikacja jak najszybciej dojdzie do skutku. Czytając tą, co prawda dość grubą, ale fascynującą książkę, od razu zostaje się wciągniętym w tą wielką głębię ducha autora. Pisarski talent abp Sheena z całą pewnością nie ustępuje w niczym jego umiejętnościom oratorskim, i tak jak za życia przyciągał miliony przed telewizory i radia, tak samo teraz, już po śmierci za pomocą swoich książek, tłumaczonych na wiele języków prowadzi jeszcze większe tłumy do Chrystusa. Sama książka zdecydowanie nie jest „na raz”. To raczej dzieło do którego się wraca, przez lata, a może nawet i przez całe życie. Jeśli chcesz na nowo rozpalić w sobie więź i miłość do Chrystusa to jest to zdecydowanie „must-have”.

5. Brant Pitre „Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii

Może nie do końca pasuje do tego zestawienia. Ale to niesamowicie ważna dla mnie książka. Niejako na nowo rozbudziła we mnie miłość do Eucharystii, i odkryła przede mną połączenia o jakich nigdy wcześniej nie miałem pojęcia, dzięki temu Biblia na nowo jakby odżyła przed moimi oczami a postać Chrystusa zafascynowała mnie kolejny już raz w moim życiu. Dzieło porusza kwestię symboli będących zapowiedziami Jezusa i zapowiedziami Eucharystii, inny główny temat to Ostatnia Wieczerza co do której autor stawia niesamowicie ciekawe tezy, po jej przeczytaniu w końcu zrozumiałem wiele słów Jezusa z ostatnich godzin Jego życia i Męki. Napisana świetnym językiem, serdecznie polecam każdemu.

Szczerze mówiąc mam już w głowie kilka innych, mam nadzieję że równie ciekawych zestawień. Z tej racji że książki to moja wielka pasja, zapewne będą one się pojawiać tu dość regularnie. Tak więc życzę miłej lektury! 🙂

Jedna myśl na temat “Top 5 najlepszych książek o Jezusie (subiektywnie)

Dodaj własny

  1. Bardzo dziękuję za to zestawienie pisane od serca. Kilka z tych książek przeczytałem, a po pozostałe na pewno sięgnę. Jeszcze raz dziękuję!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: