Przejście.

Te święta będą inne. Z pewnością jest to czas żeby jeszcze raz zatęsknić, wejść w misterium Paschy, dokonać „Przejścia” najpierw w swoim własnym sercu, bo nie sztuką jest wyjść z Egiptu, prawdziwym nawróceniem jest doprowadzić do tego by to Egipt wyszedł z Ciebie. Mamy najlepszego Przewodnika więc idźmy. Z otwartymi oczami i uszami. Codziennie postaram się tu napisać lub wkleić kilka słów. Mam nadzieję że staną się, być może niewielką, ale jednak pomocą. 

Tymczasem pod sklepieniem Jezusowych dłoni, nieruchomo zawieszonych nad przaśnikami, niewidzialnie uchodził Żywioł Mocy, przenikał w chleb, wcielał się w niego i nasycał go sobą. Z początku trzepotał w chlebie jak przerażony ptak, który nieopatrznie wpadł w sidła, wkrótce jednak oswoił się z ograniczoną okrągłością przaśnika, a oswoiwszy się uspokoił się i począł powoli, cal po calu, wypełniać go sobą, całą jego przestrzeń, i przemieniać ją w pełnię, w doskonałe koło, zajmujące ściśle określone miejsce, a zarazem nieokreśloną nieskończoność. Dokonał Chlebowstąpienia. Stał się Chlebem. (R. Brandstaetter “Jezus z Nazarethu”)

Odnoszę wrażenie, że w tym wielkim misterium, jakim niewątpliwie jest Triduum Paschalne, Wielki Czwartek jest niejako “zepchnięty” w cień. Obchodząc pamiątkę Męki i Zmartwychwstania Chrystusa, często mnie samemu zdarza się nie przywiązywać wielkiej wagi do samego początku tych najważniejszych w całym roku dni, bo przecież to “tylko” kolejna, być może bardziej uroczysta Msza Święta, i „pozornie”, nie dzieje się tam nic niezwykłego… Czy aby na pewno?

Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. (Mt 11, 29)

Często sam nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielka jest pokora Chrystusa. Zbawił świat, pokonał śmierć, a na koniec zostawia się nam w czymś tak prostym, zwyczajnym i pozornie nic nieznaczącym jak chleb i wino. Pan i Król całego Wszechświata, Władca Życia i Śmierci jest przede mną, tak czysty, bezbronny i zupełnie oddany w każdej Hostii. I zapewne nie będziemy dziś mieli możliwości aby przyjąć go w niej realnie. Lecz być może właśnie to jest jedna z najpiękniejszych Jego lekcji, abyśmy nauczyli się pokory, abyśmy zatęsknili za Nim, nie tylko za sakramentalnymi postaciami Ciała i Krwi, ale przede wszystkim za Chrystusem żywym, obecnym i działającym w całym naszym życiu.

Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. (J 13,14-16)

Wydaje mi się, że to właśnie pokora, Jego uniżenie i wejście w służbę człowiekowi aż do zupełnego oddania w ofierze Krzyża, stanowią niejako główną oś dzisiejszej Liturgii. Każdy z gestów jest dopełnieniem Jezusowej misji – Kapłana i Sługi Jahwe. To uniżenie przekracza wszelkie bariery pojmowania i ludzkiej percepcji. Stąd nie dziwię się Szymonowi Piotrowi gdy się przed tym broni. Bo ta Tajemnica rzeczywiście nas przerasta. I może właśnie o to chodzi naszemu Panu, byśmy na ten czas wstrzymali nasze upodobanie do analizowania i roztrząsania wszystkiego, a w zamian zwyczajnie zatrzymali się, w hołdzie i pokorze przed Tym który nas zbawił. Przed Tym, który jest i będzie z nami “przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” w małym, białym kawałku pszenicznego chleba. Wejdźmy więc ze czcią w tą Liturgię – Misterium Pokory Boga.

On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi. (Flp 2, 6-7)

(tekst w pierwotnej formie zamieszczony na blogu teofil.dominikanie.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: