Proste pytanie

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?» Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał». Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa». (Łk 9, 18-24)

Kim jest dla mnie Jezus?

Być może to pytanie jest już „oklepane” i mam w głowie w miarę gotową i ułożoną odpowiedź. Może jest wręcz przeciwnie i nigdy takiego pytania sobie nie zadałem. Ale gdy dziś tak siedziałem z tym Słowem, to doszedłem do wniosku że nie istnieje bardziej podstawowe pytanie niż to, i naprawdę od tego jak na nie odpowiem zależy ogromnie dużo, żeby nie powiedzieć że wszystko. Bo to właśnie od niego wszystko się zaczyna. Ten konkretny wybór jest fundamentem całej serii dalszych decyzji, z Chrystusem lub bez Niego.

Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami – do zbawienia. (Rz 10, 9-10)

Naprawdę nie dziwią mnie zachowania ludzi którzy Go nie znają albo dla których jest nikim ważnym. Bardziej dotyka mnie gdy ktoś mówi że Go zna, a nie widać tego w jego życiu. Sam często nie jestem dobrym świadectwem, ale jeśli wyznaję że Jezus jest moim Zbawicielem, to nie ma już miejsca na rozpacz, bo wiem że On jest ze mną. Zawsze. I za każdym razem mogę do Niego przyjść, jak do Przyjaciela.  

Po tym zaś poznajemy, że Go znamy,  jeżeli zachowujemy Jego przykazania.  

Kto mówi: „Znam Go”,  a nie zachowuje Jego przykazań,

ten jest kłamcą  i nie ma w nim prawdy.

Kto zaś zachowuje Jego naukę,  w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała. 

(1 J 2, 3-5)

Niezależnie od tego jaki mam Jego obraz w głowie, to Chrystus jest jeden, ten sam który 2000 lat temu stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał. Nie istnieje inny Zbawiciel, inna „wersja Ewangelii” niż ta, którą On sam nam zostawił. Jezus wcale nie przychodzi z jakimś prostym przepisem na życiowy sukces, czy aby dać nam fantastyczny program „5 kroków do samorealizacji”, On mówi coś zupełnie przeciwnego: Weź swój krzyż, niezależnie od tego jaki on by był i chodź za mną… Rusz się i idź… 

Pamiętam w modlitwie

Paweł

„Nie chciałbym, aby ktoś powiedział o Chrystusie tę najbardziej nierozumną rzecz, którą nieraz się o Nim słyszy: «Mogę uznać w Jezusie wielkiego nauczyciela moralności, ale nie przyjmuję Jego stwierdzenia, że jest Bogiem». Akurat tego nie wolno nam mówić. Ktoś, kto byłby tylko człowiekiem, a zarazem mówił takie rzeczy jak Jezus, nie mógłby być wielkim nauczycielem moralności. Byłby albo szaleńcem – niczym człowiek, który utrzymuje, że jest sadzonym jajem – albo szatanem z piekła rodem. Trzeba wybierać. Ten człowiek albo był i jest Synem Bożym — albo szaleńcem, lub czymś jeszcze gorszym. Możesz kazać Mu się zamknąć jako głupkowi, możesz na Niego napluć i zabić Go jako wcielonego demona, albo możesz upaść Mu do stóp i nazwać Go Panem i Bogiem. Ale nie prawmy protekcjonalnych bzdur, że był wielkim człowiekiem i nauczycielem. Tej możliwości nam nie zostawił. Ani wcale nie zamierzał” (C.S. Lewis, „Chrześcijaństwo po prostu”)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: