Najpopularniejsze słowo świata

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. 

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

J 13, 31-33a. 34-35

Miłość to jedno z tych słów, które zostało już użyte bodajże we wszystkich możliwych kontekstach, znaczeniach, i odmienione przez wszystkie przypadki. I to wcale nie wyszło mu na dobre. Moim zdaniem to jedno z najbardziej nadużywanych słów. Bo przecież tak łatwo powiedzieć, że kocham, przecież deklaracje przychodzą nam bez większego trudu, jakby od niechcenia.

Miłość to nie tylko uczucie, stan emocjonalnego uniesienia, to jest przede wszystkim wybór, i w żadnym wypadku nie jest to tylko pojedynczy akt, wręcz przeciwnie, to codzienny wybór. Sam widzę jak łatwo mi mówić że kocham Boga, że przecież przez swoje zakonne śluby oddałem Mu wszystko, a potem poprzez konkretne rzeczy totalnie zaprzeczać temu co mówiłem. Bardzo lubię cytat jednego z moich współbraci: „Oddajemy się Panu Bogu hurtem, a potem wycofujemy się w detalach”.

Trzy rzeczy wyjątkowo mocno mnie uderzyły w tych słowach Chrystusa.

Na początku: Miłość Boga do nas zawsze jest pierwsza, nie było takiej chwili żebyś nie był przez Niego chciany, wybrany i kochany. Od samego początku świata przygotował wspaniały plan na Twoje życie, i chce abyście razem Go realizowali. Jego Miłość jest niezmienna, pełna i doskonała, nie ma takich okoliczności gdzie Bóg kochałby nas chociaż odrobinę mniej.

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (J 3, 16)

Kolejna: Nakaz miłości jaki Chrystus daje, to nie jest jakaś dietetyczna wskazówka, zwykły dodatek albo porada, jak bezproblemowo i względnie szczęśliwie przetrwać na tym świecie. Sens jest prosty: Albo będziemy kochać, albo nas nie będzie. Albo wreszcie wszyscy nawrócimy się i zaczniemy żyć miłością, albo zwyczajnie nas nie będzie. I nie mówię tutaj o jakiejś apokalipsie. Można zewnętrznie funkcjonować i odnosić sukces za sukcesem, być niesamowicie pozytywną osobą, duszą towarzystwa… I zarazem wewnętrznie umierać, bo życie bez miłości, to żywa śmierć… Bo życie bez Boga to śmierć.

I wreszcie ostatnia rzecz: Na końcu nie będziemy sądzeni z ilości wyprodukowanych pieniędzy, z poziomu dobrobytu na jaki się wdrapaliśmy, z ilości odbytych imprez czy tego jak wiele zdjęć umieściliśmy na Facebooku Instagramie czy gdziekolwiek indziej. Nie będzie też nas określała ilość „lajków” czy cokolwiek z tych tak pozornie przecież podobno ważnych rzeczy. Jedyne z czego będziemy rozliczani, to właśnie Miłość, (dokładnie taka: Mt 25, 31-46). I ludzie nie poznają nas po tym jak wiele godzin spędziliśmy w Kościele, ale po tym czy cokolwiek w nas to zmienia. Bo jeśli trwam przy Bogu i nie ma to żadnego wpływu na moją codzienność, na to jakim zwyczajnie jestem człowiekiem, to ewidentnie coś jest nie tak. Nie staram się tu generalizować, że „wystarczy być dobrym człowiekiem” itd. Bo nie wystarczy. Ale spotkanie w swoim życiu Największej Miłości jaką ten świat kiedykolwiek nosił – Jedynego Zbawiciela Jezusa, zmienia życie, i naprawdę nadaje mu nowy kierunek. Bo dla tej Miłości warto żyć.

Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała –
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.

Jan Paweł II

 

Jedna myśl na temat “Najpopularniejsze słowo świata

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: