W szkole życia

Dzisiaj chcę powiedzieć o książce nietypowej, dla mnie szczególnie ważnej. Odkryłem ją dobrych kilka lat temu i mogę z całą szczerością przyznać, że czerpię z niej do dzisiaj. Jest ona nietypowa głównie dlatego, że jest to cała trylogia, poszczególne jej części, to: „Droga”, „Bruzda” i „Kuźnia”. Autorem jest św. Josemaría Escrivá, założyciel organizacji, obecnie znanej jako Opus Dei. Cytaty z tych książek możecie znaleźć na moim Facebooku oraz Instagramie codziennie w Wielkim Poście w ramach akcji, którą roboczo nazwałem #EscrivaPost. Dlaczego akurat ten święty i właśnie Jego przemyślenia?

Nie wszyscy mogą stać się bogaci, mądrzy, sławni… Natomiast wszyscy- tak, wszyscy- jesteśmy powołani, aby być świętymi.

W Jego dziełach odnalazłem wiele, bardzo ważnych dla mnie, zarówno kilka lat temu, jak i dziś, rzeczy. Przede wszystkim określiłbym nauczanie św. Josemarii jednym słowem: konkret. Zdecydowanie nie bawi się on w przesadną czułostkowość, nie „odlatuje” też w przestrzenie abstrakcji. Wręcz przeciwnie, jego myśli są bardzo przyziemne, realistyczne i życiowe. W sposób jasny i przejrzysty staje on wobec kondycji człowieka. Nie ucieka od prawdy ale patrzy na nie z perspektywy Bożej Miłości.

Codziennie poczuwaj się do obowiązku bycia świętym – Świętym! A świętość nie oznacza robienia niezwykłych rzeczy, lecz walkę w życiu wewnętrznym i bohaterskim spełnianiu- aż do końca- swoich obowiązków.

Bardzo ważnym faktem jest też to, że wszystkie trzy książki składają się z krótkich, bardzo treściwych myśli, które są ponumerowane oraz podzielone na tematyczne kategorie. Stąd łatwo można u niego znaleźć coś dla siebie, na dany moment i sytuację jaką przeżywam.

Bóg nie wyrywa Cię z twojego środowiska, nie odsuwa Cię od świata, od twojego stanu ani od twoich szlachetnych, ludzkich ambicji, ani od twojej pracy zawodowej… lecz chce, abyś właśnie tam był święty.

Co mnie dotknęło szczególnie? Przede wszystkim prostota. Św. Josemaria jasno stwierdza: każdy z nas jest powołany do świętości, i każdy jest powołany by swoim sposobem życia głosić Chrystusa w tym miejscu, czasie i sytuacji w jakiej się znajduje. Jesteśmy grzeszni, ale Boża Miłość jest większa niż nas grzech. Nie ucieka w źle pojmowane przestrzenie emocjonalnej mistyki ale podaje proste, z pozoru zwyczajne i każdemu znane środki do osiągnięcia świętości: Sakramenty ( a zwłaszcza Eucharystię), post, uczynki miłosierdzia, miłość do Matki Bożej i wiele wiele innych, wcale nam nie obcych ale często po prostu zapomnianych czy odstawionych „na boczny tor”.

Bóg, nasz Pan pragnie, abyś był święty po to, abyś uświęcał innych. I w tym celu potrzeba, byś z odwagą i szczerością patrzył na siebie samego, byś patrzył na Pana, naszego Boga… a potem, dopiero potem, byś patrzył na świat.

Podsumowując: „Droga”, „Bruzda” i „Kuźnia” to dzieło na całe życie. Bo w każdym momencie i czasie można do tych stron wracać, przeżywać je, i odkrywać na nowo. Po tym właśnie można poznać prawdziwie, święte, ewangeliczne treści, nie dezaktualizują się, wręcz przeciwnie, światło w nich zawarte świeci zawsze i wszędzie, bo to nie ich własny płomień, ale promienie Chrystusa- promienie Dobrej Nowiny.

Czy naprawdę chcesz osiągnąć świętość? – Spełniaj drobne obowiązki każdej chwili: czyń, co powinieneś, skupiony na tym, co czynisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: