Myślenie przy ziemi

Ten wpis powstał w dosyć spontaniczny sposób, zwyczajnie nie chciałem po raz kolejny przeżywać Środy Popielcowej bez jakiejkolwiek refleksji, bo podobno jaki początek, taki i cały Wielki Post, stąd kilka moich „przemyśleń” którymi postanowiłem także tutaj się podzielić.

Oprę się na dwóch słowach, a raczej zdaniach, wypowiadanych przy dzisiejszym posypaniu głów popiołem. Ten obrzęd dla mnie samego stanowi swoistą bramę całego Postu i bardzo mocno pokazuje sens tych czterdziestu dni które właśnie zaczynamy.

Pierwsze z nich brzmi: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz (Por. Rdz 3,19). Można jasno stwierdzić, że te słowa nie brzmią zbyt pozytywnie. Bo jak w XXI wieku, erze sukcesu, postępu i rozwoju mówić człowiekowi o śmierci? Czy kogokolwiek jeszcze realnie dotyka ta perspektywa skoro umieranie często podaje się na ekranach kin i telewizorów jako coś zbliżonego do rozrywki, ciężko obecnie znaleźć popularny film bez rozlewu krwi. Więc jakim cudem te słowa mają być Dobrą Nowiną dla nas?

„Wiedz córko, że Ja jestem tym, który jest. Ty jesteś tą, która nie jest”.  – Jezus do św Katarzyny ze Sieny

Otóż moim zdaniem zdecydowanie są, i to jest wiadomość, która niesamowicie porządkuje rzeczywistość, ustawia nasze życie we właściwej hierarchii i perspektywie. Bo faktycznie jesteśmy prochem, stworzeniem które bez Boga faktycznie nic nie jest w stanie tutaj zrobić, bo bez Stworzyciela zwyczajnie nie istnielibyśmy. On jest nie tylko sensem naszego istnienia ale i jedynym fundamentem dzięki któremu ono trwa. Może właśnie po to są nam dane te słowa żebyśmy w końcu przestali zgrywać się na pozornie wszechmocnych i aż do bólu niezależnych? W tym momencie niesamowicie świdruje mi w głowie pewna myśl, której autora niestety nie pamiętam: Wielu ludzi chciało być bogami, ale tylko jeden Bóg zechciał być człowiekiem. Pozwólmy więc sobie być tym kim jesteśmy, tak naprawdę, a jeśli nie wiemy jaka jest nasza tożsamość, to właśnie te najbliższe 40 dni jest fantastyczną okazją by to odkrywać… W Bogu i tylko z Nim.

Drugie ze zdań to bardziej znane: Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii (Mk 1,15). Być może to bardzo często wykorzystywany temat, ale nieustannie mnie uderza, gdy czytam, że greckie słowo określające „nawrócenie” – „μετανοέω” znaczy bezpośrednio „zmienić myślenie”. Bo nawrócenie tak naprawdę zaczyna się głęboko w sercu, to nie jeden akt ale codzienny wybór, stopniowe przemienianie własnego myślenia, o Bogu, o sobie samym i o drugim człowieku, to upodabnianie swojego myślenia, swojego wzroku do Bożego myślenia i do tego jak na nas patrzy nasz Stworzyciel.

Może warto więc dziś szczególnie spróbować zmierzyć się z postanowieniami, które dotyczą zdań zacytowanych powyżej? Najpierw może stanąć przed lustrem, popatrzeć na siebie i stanąć w prawdzie o tym kim jestem ja, i kim jest dla mnie Bóg, a potem z tym nastawieniem zabrać się za swoje życiowe nawrócenie- za zmianę myślenia, o sobie samym, o Bogu i o drugim człowieku. Takiej właśnie perspektywy na ten Wielki Post Ci życzę!

Paweł

Jedna myśl na temat “Myślenie przy ziemi

Dodaj własny

  1. Niechcący wstrzeliłeś mi się w postanowienie wielkopostne 😀 Mnie od dłuższego czasu kołacze się w głowie zdanie: „normalność jest tym, co ratuje nam życie każdego dnia”. W świecie, gdzie wszystko można mieć od zaraz i gdzie są miliony możliwości, warto zatrzymać się i skupić na każdej rzeczy z osobna – mniej, znaczy więcej, a tym samym każdej rzeczy można poświęcić więcej – więcej oddania, miłości, zrobienia czegoś lepiej. Wierzę, że mnie Bóg posyła w Wielkim Poście właśnie ku takiemu szukaniu siebie. Bez huku i wielkich możliwości wielkiego świata. Dobrego czasu Wielkiego Postu!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: