Krwiodawstwo

Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić lud wybrany sobie na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków.  Gdy ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską, stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego. (Tt 2, 11-14; 3, 4-7)

Muszę szczerze przyznać, że dzisiejsze drugie czytanie z Liturgii Słowa na święto Chrztu Pańskiego dotarło do mnie nie podczas samej Eucharystii, ale o wiele później, gdy sam „przy nim” usiadłem. Tak wiele niesamowitej treści, że ciężko aż to wszystko ogarnąć „na raz”. Za to także kocham mojego patrona, że potrafił w kilku zdaniach umieścić coś, co można rozważać dniami i tygodniami. Paweł pisze do jednego ze swoich uczniów- Tytusa. I mam wrażenie, że te słowa wyjaśniają o wiele więcej niż tylko sens dzisiejszego święta w Kościele.

Święty Jan Chrzciciel w dzisiejszej Ewangelii mówi, że Zbawiciel chrzcić nas będzie Duchem Świętym i ogniem. Można sobie zadać pytanie, na czym będzie polegać ten chrzest i jakie są jego skutki? Paweł Apostoł daje na to jasną odpowiedź: wylał na nas Ducha abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską stali się dziedzicami życia wiecznego. Tylko, co to tak naprawdę oznacza?

Czy kiedykolwiek miałeś lub miałaś taką świadomość, że jesteś dziedzicem Królestwa? I nie mówię tutaj o intelektualnej wiedzy, ale o doświadczeniu serca. W Biblii dziedzicem jest albo dziecko albo ktoś blisko spokrewniony. Czułeś się kiedyś „spokrewniony” z Bogiem?  Bo skoro przyjmujemy Chrystusa w Eucharystii to Jego Krew płynie odtąd w naszych żyłach. Przez chrzest wszczepia nas on tak mocno w siebie, że święty Paweł w innym swoim liście napisze: I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. To jest właśnie zjednoczenie z Bogiem, więzami Jego miłości, więzami Krwi.

Poznaj swoją godność, chrześcijaninie! Stałeś się uczestnikiem Boskiej natury, porzuć więc wyrodne obyczaje dawnego upodlenia i już do nich nie powracaj. Pomnij, jakiej to Głowy i jakiego Ciała jesteś członkiem. Pamiętaj, że zostałeś wydarty mocom ciemności i przeniesiony do światła i królestwa Bożego.  Przez chrzest stałeś się przybytkiem Ducha Świętego, nie wypędzaj Go więc z twego serca przez niegodne życie, nie oddawaj się ponownie w niewolę szatana, bo twoją ceną jest Krew Chrystusa. – Leon Wielki

Skoro jesteśmy w nim jedno, skoro jesteśmy dziedzicami Królestwa to może warto właśnie dziś zadać sobie konkretne pytanie: Czy żyję jak dziecko Boga, i spadkobierca Królestwa Niebieskiego? To jest naprawdę ogromna godność, niesamowita łaska i dar. Bóg wszystko to daje nam ze swojej czystej miłości i miłosierdzia. Skoro On tak niesamowicie mocno nas kocha, to oczywiście, że mamy tą miłość przekazywać dalej kochając Boga i drugiego człowieka, ale myślę, że właśnie dziś On chce konkretnie do Ciebie powiedzieć te słowa: Kocham Cię, jesteś dla mnie ważny i chciany przeze mnie, od zawsze i na zawsze. Więc pokochaj w końcu także samego siebie.

Jesteś dzieckiem Boga, więc żyj jak dziecko Boga. Modlę się za Ciebie.

Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu,
ta, która kocha syna swego łona?
A nawet, gdyby ona zapomniała,
Ja nie zapomnę o tobie. 
 Oto wyryłem cię na obu dłoniach (Iz 49, 15-16)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: