Święta codzienność

A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus.  A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, czy macie co na posiłek?» Odpowiedzieli Mu: «Nie».  On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć.  Powiedział, więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się w morze.  Reszta uczniów dobiła łodzią, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko tylko około dwustu łokci. 
 A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli żarzące się na ziemi węgle, a na nich ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, któreście teraz ułowili».  Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości, sieć się nie rozerwała.  Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?» Bo wiedzieli, że to jest Pan.  A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę.  To już trzeci raz, jak Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. (J 21, 4-14)

Minął już przynajmniej tydzień od niedzieli Zmartwychwstania, która totalnie odmieniła  wszystko w świecie i całym kosmosie. Od tamtego ranka już nic nigdy nie miało być takie jak wcześniej, więc  Apostołowie… idą na ryby. Bo co można robić, gdy się spotkało żywego Boga, który pokonał śmierć? Być może odrobinę  ironizuję, ale naprawdę wielokrotnie, gdy czytam zakończenie Ewangelii, to mocno uderza mnie ten fakt, że gdy Jezus wstał z grobu to cała akcja staje się nagle taka… zwyczajna i „swojska”.

Nawrócenie jest sprawą jednej chwili. Uświęcenie – dziełem całego życia – św. Josemaria Escriva

Bo jak można to pogodzić? Zmartwychwstanie, zwycięstwo nad śmiercią, Odkupienie całego świata. Chrystus dokonuje tego wszystkiego, potem wchodzi do Wieczernika pomimo tego, że uczniowie dosyć dokładnie się tam zabarykadowali, daje im władzę odpuszczania grzechów, potem spotyka się ze św. Tomaszem. Wreszcie mija więcej niż tydzień i Pan Jezus… organizuje dla Apostołów grilla nad jeziorem Genezaret. Czy tylko mi coś tutaj nie gra?

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, sporo czasu zajęło mi  „ogarnięcie”, tego co Bóg chce powiedzieć mi poprzez ten właśnie fragment. W pewnym momencie dotarło do mnie, że właśnie poprzez taki „zwykły obiad” dla Apostołów, Jezus mówi mi, że po tym wszystkim czego dokonał, nie istnieje już sfera „profanum”. Że wszystko  odtąd jest i może być przemienione blaskiem Jego obecności. Że codzienność  może i powinna być święta. Odkąd Chrystus zmartwychwstał, to cały świat jest jednym wielkim sacrum. Nawet najmniejsza i pozornie najprostsza czynność zyskuje miano współpracy z Bogiem w uświęcaniu tego świata. Bo sam Jezus mówi: Twoja codzienność, nawet najmniejsze Twoje sprawy są dla mnie ważne. Z tego właśnie składa się Twoja własna historia zbawienia, z tysięcy maleńkich puzzli w wielkiej układance świętości.

Poprawiaj się. – Każdego dnia troszeczkę. – Na tym polega twoja ciągła praca, jeśli naprawdę chcesz zostać świętym – św. Josemaria Escriva

Może warto właśnie dziś nie próbować szukać u siebie „wielkich aktów heroizmu”, ale po prostu zająć się tym wszystkim, co jest najbliżej? Poświęcić czas rodzinie, przyjaciołom, albo może właśnie komuś, kogo zawsze pomijałem? Myślę, że sam wiesz, co będzie najlepsze. Liczy się serce, z jakim do tego podchodzimy. Powodzenia!

Modlę się o dobro dla Ciebie.

,,Jeżeli dotychczas wędrowałeś po świecie z zatkanymi uszami i uśpionym umysłem, obudź się wreszcie”

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: