Jestem Bogiem?

Jezus powiedział:

«Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź zaraz i siądź do stołu”? Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił”? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”». (Łk 17, 7-10)

Od kiedy sięgam pamięcią, zawsze lubiłem słuchać muzyki rap. I chociaż od pewnego momentu słucham w zdecydowanej większości tej z chrześcijańskim przesłaniem, to tak jak przypuszczam dużej liczbie osób, obiła mi się kiedyś o uszy piosenka Paktofoniki o tytule „Jestem Bogiem”. Kiedy czytałem dzisiejszą Ewangelię to wydaje mi się ona jednym wielkim zaprzeczeniem tego przekazu. Bo ona uczy mnie dwóch zdecydowanie podstawowych rzeczy: pokory i właściwej hierarchii w życiu.

Być może teraz dojdzie do czegoś niespotykanego na skalę światową (:)) bo dominikanin zacytuje jezuitę, ale nie byle jakiego, tylko samego założyciela Towarzystwa Jezusowego – św. Ignacego z Loyoli. W 23 punkcie swoich Ćwiczeń Duchownych, zwanym Fundamentem, umieszcza On takie słowa:

Człowiek po to jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony. (ĆD 23)

I tutaj naturalnie może rodzić się „zgrzyt”. A gdzie szczęście człowieka? Gdzie samorealizacja? Gdzie cała masa marzeń, oczekiwań i rozwiązań wypracowanych przez ludzki humanizm? Ignacy w tych zdaniach jest aż do bólu surowy i prosty. Bóg na pierwszym miejscu, i tylko On.

Czy się pyszni siekiera wobec drwala?
Czy się wynosi piła ponad tracza?
Jak gdyby bicz chciał wywijać tym, który go unosi,
i jak gdyby pręt chciał podnosić tego, który nie jest z drewna.  (Iz 10, 15)

Dosyć znane i już nieco „oklepane” w niektórych miejscach powiedzenie mówi że: „ Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu.” I myślę że podobnie rozumiał to mój patron,  święty Paweł Apostoł, gdy pisał słowa: Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa (Flp 3,8). Tutaj po raz kolejny objawia się „polityczna poprawność” tłumacza tekstu biblijnego, gdyż użył on najłagodniejszego z możliwych znaczeń słowa śmieci. Otóż greckie słowo skybala (σκύβαλα; σκύβαλον), oprócz śmieci, oznacza także, a może nawet w pierwszym znaczeniu takie rzeczy jak gnój i łajno. I On także jest radykalny w stwierdzeniu, że tylko Bóg jest właściwą osobą dla zajęcia pierwszego miejsca w naszym życiu.

I nie chcę w tym miejscu sugerować, że od tego czasu mamy zostawić wszystko, zamknąć się w kościele, kaplicy czy pokoju, nie jeść ani nie pić lecz tylko się modlić (choć i takie nurty bywały w chrześcijaństwie i zazwyczaj nie kończyło się to dobrze), bo jesteśmy ludźmi a nie aniołami. Chcę jedynie stwierdzić że gdy umieścimy Boga na pierwszym miejscu naszego życia, gdy to od Niego zaczniemy podejmowanie decyzji czy planowanie naszego życia, to nagle wiele problemów zostanie samoistnie „za nami”. Bo pierwszeństwo Boga niejako automatycznie porządkuje wszystkie poziomy które są niżej w naszym życiu. Tak więc jeśli być może gdzieś w Tobie panuje chaos, bałagan, może właśnie teraz jest czas by Go zaprosić by zapanował nad tym wszystkim, nad całym naszym życiem z jego dobrem i złem. Bo sami nie możemy się zbawić, jedynie On jest w stanie to uczynić. Bo jedynie On jest Bogiem. I nie ma innego.

Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Panem jedynym. (Pwt 6,4)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: