Miodowe refleksje

(tekst początkowo opublikowany na blogu Teofila)

Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata. (Jk 1, 27)

Często jest tak, że najbardziej wzniosłe i Boże myśli przychodzą w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Tak też było ze mną. Próbując bronić się przed początkami przeziębienia zastosowałem stary i sprawdzony sposób – mleko z miodem. Dokładnie w tamtym momencie dotarło do mnie że świętość i właśnie miód  mają wiele cech wspólnych. Dlaczego? Powodów jest wiele…

Miód się nie psuje. Podczas wykopalisk w Gruzji w 2012 roku znaleziono dzban miodu liczący 5500 lat. Miód wciąż nadawał się do jedzenia. Myślę, że tak samo jest z nami. Świętość to nieustanna łączność z Bogiem, który jako jedyny jest nas w stanie zachować od zepsucia, to życie w pełni, a jak stwierdził św. Ireneusz z Lyonu: „Chwałą Boga jest człowiek żyjący”.

Miód w znacznej większości przypadków ma postać płynną – dostosowuje się do naczynia w którym jest przechowywany i je wypełnia. I tutaj przychodzi mi na myśl cytat z napisanego w początkach chrześcijaństwa listu do Diogneta, opisującego życie pierwszych pokoleń chrześcijan. Znajdziemy tam taki fragment:  „Jednym słowem: czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie. Duszę znajdujemy we wszystkich członkach ciała, a chrześcijan w miastach świata. Dusza mieszka w ciele, a jednak nie jest z ciała; i chrześcijanie w świecie mieszkają, a jednak nie są ze świata.”  Mamy ten świat wypełniać Ewangelią,  nie odrzucać, lecz przemieniać go od wewnątrz tą mocą, która płynie od Chrystusa. To jest nasze powołanie i misja. Każdego z nas.

Aby wytworzyć kilogram miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, przy czym jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej jedną łyżeczkę miodu. Miód jest zawsze owocem pracy.  Nic, co prawdziwie piękne i dobre, nie przychodzi samo i znikąd. Boża łaska niejako domaga się naszej współpracy. Wspaniale podsumowuje to święty Augustyn: „Bóg stworzył nas bez nas, ale nie może zbawić nas bez nas.”.

Miód ma działanie antybakteryjne, jednak badania wykazały że rozcieńczony miód jest do 200 razy skuteczniejszy w tym zakresie. Odnosząc to do naszego życia: Nasze działanie będzie o tyle skuteczne, o ile będzie bezinteresowną ofiarą dokonywaną z miłości i dla Miłości.  Wychowałem się w Ruchu Światło-Życie i w tym momencie aż dźwięczy mi w uszach motto ks. Franciszka Blachnickiego: A miłość polega na tym, żeby dawać. Miłość ostatecznie polega na tym, żeby dać siebie. Nie zatrzymywać siebie dla siebie, ale posiadać siebie po to, żeby ciągle dawać siebie. To jest istota miłości. […] 

Obecnie istnieje możliwość wytworzenia sztucznego miodu. Jednak każdy, kto choć raz próbował tego prawdziwego, od razu odróżni go od falsyfikatu. Wniosek jest następujący: jeśli należymy do Chrystusa, to także nasze życie musi być Chrystusowe. Ma mieć smak i zapach Ewangelii.

Tak więc bądźmy „miodni” – święci i „roznoszący świętość”. Modlę się o dobro dla Ciebie drogi Bracie i Siostro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: